Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012Festiwal Muzyczny w Kutnie 2012  
  • box
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012
Letni Festiwal Muzyczny Kutno 2012

Mariusz Derewecki prof. AM

 

Urodzony w Lublinie. Studiował w Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. I. Chaczbabiana oraz prof. J. Kaliszewskiej. Dyplom ukończenia studiów z wyróżnieniem otrzymał w 1985 roku. Koncertował w kraju  i  za  granicą,  dokonał  nagrań  dla  PR i TV.  Współpracował  jako  solista  z  takimi  dyrygentami,  jak  M. Tracz, E. Michnik, R Czajkowski, W. Michniewski, A. Borejko, B. Jarmołowicz, G. Nowak. W latach 1987-91 współpracował z Orkiestrą Kameralną Amadeus w Poznaniu pod dyrekcją Agnieszki Duczmal jako kameralista – koncertmistrz i solista.

Od czerwca 1993 roku związany jest z zespołem kameralnym Tutti e Solo, z którym we wrześniu 1994 roku, dokonał nagrania płytowego dla amerykańskiej firmy Dorian. Od 1990 roku wspólnie z Anną Organiszczak, profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu; tworzy duet kameralny, z którym również koncertuje w kraju i za granicą oraz dokonuje nagrań płytowych i dla Polskiego Radia.

W roku 2000 był koncertmistrzem Orkiestry Festiwalowej na Festiwalu Chórów Chłopięcych w Poznaniu.
Od 1995 roku stale współpracuje ze znakomitym skrzypkiem Janem Staniendą i jego orkiestrą kameralną Wratislavia w charakterze koncertmistrza, kameralisty i solisty. Jako  jeden  z  niewielu  skrzypków  na  świecie,  posiada w swoim repertuarze koncertowym 24 Kaprysy N. Paganiniego, również w opracowaniu z triem jazzowym (współwykonawcy: Wojciech Olszewski- klawisze, aranżacja, Krzysztof Przybyłowicz- perkusja, Zbigniew Wrombel- kontrabas).

W  1999  roku,  podczas  TPSA Music & Film  Festiwal  w  Poznaniu  był  współproducentem wykonawczym i koncertmistrzem Orkiestry Festiwalowej koncertującej pod batutą znakomitego kompozytora muzyki filmowej z Francji, Vladimira Cosmy.

Z tej właśnie orkiestry wyłonił się skład Poznańskiej Orkiestry Kameralnej. Zespół ten składa  się  z  pedagogów, absolwentów oraz studentów  Akademii  Muzycznej  im. I.  J.  Paderewskiego w Poznaniu – laureatów konkursów solowych i kameralnych, polskich i zagranicznych. Pomysłodawcami i założycielami zespołu byli Mariusz Derewecki i Piotr Wiza (współproducenci wykonawczy orkiestry festiwalowej). Piotr Wiza aranżer, kompozytor i  kierownik   grupy   wokalnej   i   Mariusz   Derewecki   skrzypek,   pedagog,   profesor A M w Poznaniu i koncertmistrz Poznańskiej Orkiestry Kameralnej powołali wówczas do życia  grupę o nazwie Sun Flower Orchestra. Zespół ten współpracował również z różnymi artystami m.in. z wokalistką polsko-maltańską Marzeną „Margie” Kurpisz (wspólne nagranie płyty, koncerty dla TVP).

Równocześnie zespół koncertował z programami muzyki klasycznej w licznych miastach Polski (m.in. jako Orkiestra Kameralna Tutti e Solo na Festiwalu Łazienkowskim, Festiwalu Wilanowskim). W lutym 2008 r. kolejny  projekt zespołu pod nazwą Poznańska Orkiestra Kameralna Orchestra Nova (pod kierunkiem Mariusza Dereweckiego) zapoczątkował następny etap w jego rozwoju, związany wyłącznie z muzyką poważną. Z równym powodzeniem orkiestra realizuje się w wykonywaniu arcydzieł muzyki barokowej, klasycznej, romantycznej, jak i współczesnej. Ostatnie projekty orkiestry (finał Konkursu Klarnetowego – Włoszakowice, Inauguracja Roku Akademickiego – Poznań – muzyka XX wieku, coroczne tournee – Francja – muzyka wokalno- instrumentalna i instrumentalna) wykonane z dużym powodzeniem i aprobatą słuchaczy świadczą o wszechstronności i wysokim poziomie orkiestry.

Mariusz Derewecki jest profesorem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu i kierownikiem Międzywydziałowego Studium Kameralistyki.
Festiwal Muzyczny w Kutnie
  © IV Festiwal Muzyki Klasycznej, Kutno 2013
      Stronę wykonał Netstar Kutno
Logowanie administratora stronyMapa stronyLogowanie administratora strony
Organizator nie odpowiada za treść biografii artystów itd...